środa, 20 lutego 2019

Ancestors Legacy - ciekawa historyczna gra rts od polskiego studia

Ancestors: Legacy to real time strategy (strategia czasu rzeczywistego) opracowana przez polskie studio Destructive Creations. Akcja gry toczy się w średniowieczu od VIII od XIII wieku. Obecnie w grze jest aż 8 kampanii po dwie na każdą dostępną w grze frakcję: wikingów (Normanów), Anglosasów, Słowian i Germanów. Po tym wstępnie każdy pomyśli, że Ancestors Legacy to nic nie zwykłego - kolejny rts w średniowieczu. Nic bardziej mylnego to bardzo ciekawa produkcja, która wypełnia swoistą lukę w grach dotyczących tego okresu w średniowieczu, o czym opowiem poniżej. Na początku omówię podstawową mechanikę gry, później skupię się na kampaniach i ich historycznym tle. Zapraszam do przeczytania.

Ancestors Legacy

Ancestors Legacy - podstawowa mechanika gry


Mechanika gry Ancestors Legacy jest podobna do wszystkich innych rts-ów. Budujemy naszą bazę - w odróżnieniu od serii Age of Empires albo Kozacy nasza baza ma z góry ustalone miejsca w których powstaną budynki: domy, koszary, wieże strzelnicze, kuźnia, a także miejsce kultu (świątynia bądź kościół w zależności od frakcji). Wykupujemy ulepszenia, które dają nam bonusy do ataku, obrony, szybkości jednostek, a także premie gospodarcze - przyspieszają pozyskiwanie zasobów: drewna, żywności i żelaza. Zasoby są "produkowane" w wioskach, które mogą specjalizować się w wytwarzaniu danego zasobu bądź wytwarzają każdego zasobu po trochu. Zdobycie i utrzymanie wiosek jest dla nas kluczowe, ponieważ oprócz rozwoju naszej armii, musimy pamiętać także o jej zaopatrzeniu w żywność.

Nasza armia w porównaniu do innych produkcji takich jak seria Age of Empires czy też Kozacy, nie składa się z pojedynczych jednostek, lecz z góry określonych liczebnie drużyn, których maksymalnie możemy mieć 10. Mamy do wyboru piechotę, kawalerię i machiny oblężnicze takie jak balista i katapulta.

 
Słowiańscy włócznicy - kampania polska
Słowiańscy włócznicy - kampania polska


Kampanie w Ancestors Legacy


Podstawową rozrywkę w single playerze stanowią fabularne kampanie w których występują różni bohaterowie - postaci historyczne. Jak już wspomniałem powyżej, obecnie w grze jest dostępnych 8 kampanii.

Jeśli chcemy rozpocząć naszą rozgrywkę związaną z kampaniami musimy najpierw rozpocząć od pierwszej kampanii wikingów. Pełni ona rolę samouczka, w której nauczymy się podstaw gry oraz poznamy mechanikę kampanii w Ancestors Legacy. Pierwsza kampania opisuje wydarzenia związane z wyprawą wikingów na klasztor Lindisfarne. Fani serialu Vikings zapewne kojarzą ją z pierwszego sezonu serialu. W porównaniu do serialu w grze napotkamy na większy opór ze strony anglosaskich oddziałów Królestwa Northumbrii.

Po przejściu pierwszej kampanii wikingów mamy do dyspozycji drugą, którą bardzo polecam przejść. Kampania ta koncentruje się na wydarzeniach związanych z ustanowieniem dynastii Rurykowiczów na Rusi. Główną postacią kampanii jest Ruryk, który interweniuje w wewnętrzne sprawy Rusinów. Oprócz tej kampanii ciekawe są także kampanie Anglosasów i Germanów. Jedna z kampanii Germanów dotyczy Zakonu Krzyżackiego, a dokładniej dzieje się w czasie II powstania pruskiego.




Oblężenie grodu
Oblężenie grodu

Polskie kampanie w Ancestors Legacy 

W ramach frakcji Słowian gra oferuje dwie kampanie dotyczące Polski. Bohaterem pierwszej kampanii jest Mieszko I. W kampanii zostały przedstawione różne wydarzenia z okresu panowania Mieszka I. Zaczynamy od podporządkowania Pomorza, później toczymy zacięte boje z Wieletami, którzy najechali na polskie ziemie ok. 965 lub 966 r. Pierwszą kampanię polską kończy bitwa pod Cedynią (972r.). W ramach tej kampanii bohaterami są: Mieszko I oraz jego brat Czcibor.

Druga kampania polska przenosi nas w panowanie Bolesława Chrobrego. Dotyczy jego konfliktu z cesarzem Henrykiem II oraz jego sławnej wyprawy na Ruś Kijowską. Najpierw ścieramy się z niemieckimi oddziałami i prowadzimy działania za linią wroga w Czechach. Później rozpoczynamy ofensywą na Ruś Kijowską aż do finałowego starcia, którym jest oblężenie Kijowa. W ramach kampanii sterujemy zarówno Bolesławem Chrobrym jak i jego synem Mieszkiem (Mieszko II Lambert).


Ciężkie walki na Rusi Kijowskiej
Ciężkie walki na Rusi Kijowskiej

Obie kampanie zostały ciekawie zrealizowane. Są dynamiczne oraz dostarczają dużo rozrywki. Dla mnie są także satysfakcjonujące, ponieważ walki są naprawdę zaciekłe i często także należy wykorzystywać pułapki, które mogą budować oddziały piechoty - w szczególności wilcze doły, by powstrzymać kontratak przeciwnika, który ma zwykle przewagę liczebną.

Jedyne co mnie najbardziej raziło to to, że po przyjęciu chrztu nie zmienił się budynek kultu, który można było wybudować - nadal była to pogańska świątynia. Z punktu widzenia grywalności zapewniała dobre premie dla naszych oddziałów, ale z punktu widzenia historycznego, nie powinniśmy mieć możliwości wybudowania tej świątyni. Twórcy gry mogli zastąpić ją kościołem Anglosasów bądź Germanów.

Dlaczego Ancestors Legacy to ciekawa historyczna gra rts? 

Po pierwsze, przedstawia ciekawy okres, który nie został jeszcze aż tak mocno wyeksploatowany w historycznych grach. Po drugie, zawiera sporo kampanii dotyczących różnych postaci historycznych i wydarzeń. Po trzecie, oprócz widoku taktycznego możemy z bliska obserwować walkę naszych oddziałów bądź bohaterów i widzieć jak efektywnie wykańczają naszych wrogów. Ten tryb obserwacji nie jest spotykany w innych grach rts, coś podobnego możemy zobaczyć w Company of Heroes bądż w Men of War: Assault Squad. Tryb "kinowej" obserwacji w Ancestors jest najbardziej dopracowany ze wszystkich gier typu rts. Po czwarte, gra zawiera również ciekawe wyzwania w postaci achivementów na platformie Steam. Niektóre z nich są oczywiście łatwe do zrobienia, ale niektóre mogą stanowić niezłe wyzwanie, nawet na normalnym poziomie trudności (przykładem takiego wyzwania jest ostatnia misja kampanii Zakonu Krzyżackiego - bitwa pod Lidzbarkiem).

Jeżeli, więc ktoś jest pasjonatem średniowiecza i szuka ciekawej gry strategicznej to mogę mu z całą pewnością polecić grę Ancestors Legacy.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz