W piątek – 15 marca na oficjalnym blogu Steama ogłoszono, że zostaną wprowadzone zmiany w systemie recenzji na platformie Steam. Mają one przeciwdziałać tzw. „zalewom negatywnych recenzji nie na temat” na Steamie, które uderzają przede wszystkim w producentów gier. Już kilkakrotnie na Steamie dochodziło do tego, że gracze zdenerwowani postawą producentów dokonywali „ataku” na określone produkty poprzez publikację dużej ilości negatywnych recenzji, co obniżało w znacznym stopniu ocenę gry. W artykule najpierw podam 2 historyczne przykłady zalewu negatywnych recenzji na Steam, później zaś omówię zmiany w systemie recenzji jakie przygotował dla nas Steam.
Największe zalewy negatywnych recenzji na Steamie – sprawa Europy Universalis IV
|
Europa Universalis IV karta produktu na Steam |
Pierwszym historycznym przykładem zalewu negatywnych recenzji, który był spowodowany złością na politykę producentów czy też wydawców, którym byłem świadkiem była sprawa Europy Universalis IV, a konkretnie zapowiedzi wydawcy Paradox Interactive, że do gry zostanie dodane kolejne DLC, które nie było jak na standardy zakupu DLC bynajmniej tanie. Dla tych, którzy nie kojarzą tytułu – Europa Universalis IV to gra strategiczna, typowy reprezentant gatunku grand strategy, w której kierujemy polityką wewnętrzną i zagraniczną całego państwa od średniowiecza do czasów wojen Napoleońskich. Jest to czwarta gra z serii Europa Universalis, która została w całości wydana na silniku graficznym Clausewitz. Każde DLC wydawane do gry w zamyśle twórców (oprócz DLC zawierających specjalny wygląd jednostek dla poszczególnych państw) dodaje kolejne opcje rozgrywki, np. szlaki handlowe czy też rozwija możliwości kolonizacji Nowego Świata itp. Dodać jeszcze należy, że dla Paradox Interactive seria Europa Universalis to sztandarowy produkt, dzięki któremu Paradox tak naprawdę wypłynął na szerokie wody i zbudował całą markę grand strategy poprzez stworzenie serii takich jak Crusader Kings, Victoria, Hearts of Iron, co pozwoliło stać się mu jednym z większych wydawców i dystrybutorów w Europie.
Ponad 2 lata temu ogłoszono kolejne DLC do tej gry co otworzyło swoistą puszkę Pandory. Gracze rozpoczęli hejt na twórców poprzez publikację dużej ilości negatywnych recenzji, co obniżyło ocenę Europy Universalis IV (pole ostatnie recenzje) na bardzo negatywne i ogólny ranking na raczej negatywne. Miało to pośrednio związek z ogólnymi trendami na rynku gier, a mianowicie coraz więcej wydawców czy też producentów zdecydowało się na wydawanie do swoich gier DLC. Ze strony biznesowej pozwalało to im czerpać dalej zyski z wydanych produkcji poprzez dodawanie nowej zawartości do wydanych przez nich gier. Niestety wielu twórców nadużywało takiej polityki – słynne stały się przykłady DLC dodających drobne zmiany (sprawa konia) w serii Elder Scrolls, z których nabijała się społeczność graczy. Nie ominęło, więc Europy Universalis IV, gdzie Paradox Interactive zaczął wydawać coraz więcej DLC. Ostatecznie po zalewie tych negatywnych recenzji Paradox Interactive zdecydował się wycofać z wydania DLC w planowanej formie i obiecał opublikować darmową zawartość do gry. Europa Universalis IV to bardzo dobra gra, ale niestety by była tak dobra wymaga tych DLC, które wprowadzają nowe opcje. Pośrednio zgadzam się tu z postawą Steama, że zalew negatywnych recenzji był nie na temat – nie dotyczył samych wrażeń z gry. Europa Universalis IV ma obecnie pozytywne recenzje.
Sprawa Metro Exodus – kolejna fala negatywnych komentarzy
|
Decyzja o wycofaniu Metro Exodus ze Steama |
Metro Exodus to najnowsza odsłona znanej serii gier Metro. Zalew negatywnych komentarzy na Steamie spowodowany został informacją jaką podał producent – była to rezygnacja z platformy Steam i przeniesienie Metro Exodus na nową platformę – Epic Games Store. Rezygnacja z dystrybucji z gry Metro Exodus na Steamie przed premierą wywołała falę negatywnych komentarzy, co do produkcji. Co prawda, te działania nie przełożyły się na sprzedaż gry – stałą się w krótkim czasie bestsellerem na Steamie – wszyscy chcieli ją zakupić przed wycofaniem się ze sprzedaży na Steam.
Oczywiście i w tym przypadku ocena gry została znacznie obniżona – główna fala negatywnych recenzji około 480 została opublikowana 15 lutego 2019 roku. Sama gra ma obecnie bardzo pozytywne recenzje – wyłączony został komponent systemu recenzji – ostatnie recenzje dla tego produktu w związku z wycofaniem gry z dystrybucji.
Zmiany w systemie recenzji na Steam – definicja zalewu negatywnych recenzji
Zgodnie ze Steamem i opublikowanymi przez niego informacjami zalew negatywnych recenzji nie na temat występuje, gdy w krótkim czasie użytkownicy serwisu zamieszczają sporą ilość negatywnych recenzji, których celem jest obniżenie oceny danej gry. Dana recenzja użytkownika identyfikowana jest jako cześć takiego zalewu, gdy jej treść nie zawiera informacji, które pomogłyby przyszłym nabywcom w określeniu satysfakcji z zakupu danej gry. W związku z tym takie recenzje nie powinny być brane pod uwagę przy określaniu oceny danej gry.
Jak Steam będzie identyfikował recenzje będące częścią zalewu negatywnych komentarzy na Steam?
Jak określa sam Steam przy ocenie recenzji należy wziąć pod uwagę różne aspekty związane z ocenianą grą, które mają znaczenie dla graczy. Do tego celu Steam stworzył specjalne narzędzie, które w czasie rzeczywistym będzie identyfikować wszelką nietypową aktywność, która związana jest z recenzjami wszystkich gier na Steam. Oczywiście narzędzie nie rozpoznaje, czemu określona gra otrzymuje dużą ilość negatywnych recenzji. Jego zadaniem jest wysłanie powiadomienia do pracowników Valve, którzy weryfikują sytuację z recenzjami.
Co stanie się z zalewem komentarzy?
Jeżeli pracownicy stwierdzą, że nietypowa aktywność jest zalewem negatywnych recenzji nie na temat – w ocenie gry oznaczony zostanie okres, który obejmuje zalew i o tym fakcie zostaje powiadomiony producent gry. Recenzje z oznaczonego okresu nie będą brane przy określaniu oceny gry. Recenzje nie zostaną usunięte przez pracowników – nadal będzie można je przeglądać i przekonać się czy są dla nas istotne. W tym celu poprawiono interfejs recenzji oraz oznaczono na wykresie recenzji przypadki zalewu.
|
Okresy w których pojawiła się negatywny zalew recenzji gry |
Opinia o zmianach komentarzy
Moim zdaniem zmiany na pewno pomogą producentom i będą służyły także innym użytkownikom Steam do określenia czy dana gra im się spodoba – ten cel zostanie zrealizowany. Z drugiej strony recenzje były instrumentem w rękach graczy, który mógł wymusić na producencie czy wydawcy jakieś zmiany. Dać jasny sygnał, że społeczność graczy ma już dość określonego zachowania producenta. Oczywiście odbijało się to na ocenie gry jako samej czy jest to dobra produkcja czy też nie. Ale myślę, że tak jak w przypadku sprawy Europy Universalis IV – sama gra jest bardzo dobra, ale polityka z dodawaniem DLC i swoistą „subskrypcją” kolejnych dodatków nie podobała się graczom, a jest to jednak coś istotnego i powiązanego z grą. Bez dodatków otrzymujemy w istocie inny produkt. Zmiany, więc trudno ocenić jednoznacznie pozytywnie jak już wspomniałem na pewno zyskają na nich producenci. Ważne w nich, że Steam nie zdecydował się na usuwanie takich komentarzy, bo było by to już nadużyciem i znacznym poprawieniem pozycji producentów. Czas pokaże jak to rozwiązanie sprawdzi się w praktyce.